صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله خانم شفق ضمیری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله خانم شفق ضمیری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی

جلسه دفاع از رساله خانم شفق ضمیری جیرسرائی، دانشجوی کارشناسی ارشد دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی، گرایش دیپلماسی نوین/صلح و امنیت ورودی(92)، در ساعت 8 روز چهارشنبه، هشتم دی‌ ماه سال جاری، با موضوع "تأثیر رژیم کنترل تکنولوژی موشکی بر امنیت جمهوری اسلامی ایران" و با حضور اساتید محترم: دکتر ظهرانی (استاد راهنما)، دکتر سجادپور (استاد مشاور)، دکتر امینیان و آقای دریایی (اساتید داور)، در سالن دهخدای دانشکده روابط بین‌الملل، برگزار شد.
خانم ضمیری، با ذکر مقدمه ذیل و بیان سؤال اصلی و فرضیه، به دفاع از رساله خود پرداخت:
در دهه‌های 80 و 90 جهان¬، شاهد شکل‌گیری شمار زیادی از توافقات پیرامون سازوکارها و موافقت‌نامه‌های ملی دوجانبه و گروهی در زمینه عدم اشاعه و کنترل صادرات برای جلوگیری از انتقال مواد، تجهیزات و تکنولوژی شیمیایی -میکروبی و هسته‌ای، سلاح‌های متعارف و اقلام موشکی بود که رژیم کنترل تکنولوژی موشکی یکی از این رژیم‌ها می‌باشد. رژیم کنترل تکنولوژی موشکی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین ترتیبات سیاسی بین‌المللی موجود در¬¬¬¬¬زمینه موشکی و با هدف کنترل انتقالات بین‌المللی در زمینه امنیت کشورهای جهان و بالاخص جمهوری اسلامی ایران، دارای اهمیت می‌باشد.
پرسش اصلی: رژیم کنترل تکنولوژی موشکی چه تأثیری بر امنیت جمهوری اسلامی ایران دارد و چگونه؟
فرضيه: رژیم کنترل تکنولوژی موشکی، بر امنیت جمهوری اسلامی ایران تأثیر منفی می‌گذارد و به‌طوری‌که بین MTCRو امنیت ایران رابطه‌ای معکوس وجود دارد و هرقدر ایران بیشتر موضوع این رژیم قرار بگیرد، امنیت آن به‌طور مستقیم و غیرمستقیم، بیشتر مورد تهدید قرار می‌گیرد.
در فصل دوم؛ در راستای نظریه رژیم‌های بین‌المللی امنیتی به معرفی رژیم‌های عدم اشاعه و تحلیل و بررسی رژیم‌های چندجانبه کنترل صادرات پرداخته‌شده، مقایسه اجمالی بین این رژیم‌های امنیتی صورت گرفت.
در فصل سوم؛ رژیم کنترل تکنولوژی موشکی مورد معرفی و ارزیابی قرار گرفته و به ارائه نظریات موافقان و مخالفان رژیم و در انتها، به بررسی سایر ترتیبات بین‌المللی درزمینه موشکی پرداخته شد.
در فصل چهارم؛ امنیت جمهوری اسلامی ایران، در قالب بازدارندگی موشکی مورد تحلیل قرارگرفته و در فصل فصل پنجم نیز، به تأثیر رژیم کنترل تکنولوژی موشکی بر امنیت جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته واصلی‌ترین ابعاد تأثیرگذار رژیم کنترل تکنولوژی موشکی بر امنیت ایران، در قالب ابعاد استراتژیک، تکثیر موشکی، دفاعی، سیاسی و استراتژیک معرفی گردید.
خانم ضمیری درنتیجه گیری پژوهش خود، عنوان نمود که رژیم کنترل تکنولوژی موشکی، امنیت جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار می‌دهد. بعد از گذشت 29 سال از تشکیل این رژیم، ایران به یک قدرت موشکی در منطقه خاورمیانه تبدیل‌شده و حال با توجه به موقعیت استراتژیکی خود در منطقه، نمی‌تواند از بازدارندگی موشکی و دفاع موشکی در امنیت ملی خود صرف‌نظر نماید. دفاع موشکی، یکی از بارزترین و درعین‌حال مهم‌ترین وجه امنیتی جمهوری اسلامی ایران بوده و ایران از تولیدکنندگان و دارندگان اصلی تکنولوژی موشکی در خاورمیانه وجهان است که عدم قرار گرفتن آن در اعضاء ام تی سی آر، می‌تواند به اهداف و عمومیت این معاهده‌ی بین‌المللی سیاسی - نظامی آسیب جدی وارد سازد. کما اینکه جمهوری اسلامی ایران، تلاش‌های بسیار مؤثری برای کنترل وعدم کارایی این رژیم در سطح بین‌المللی انجام داده که تا حدود بسیار زیادی مؤثر بوده است.
در پایان، رساله خانم شفق ضمیری، با بررسی و تایید اساتید محترم، با درجه عالی موردپذیرش قرار گرفت.


١١:٤٤ - 1395/10/12    /    شماره : ١٩٠٥    /    تعداد نمایش : ٦٨١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.