صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله آقای عماد عبودیت، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله آقای عماد عبودیت، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای

جلسه دفاع از رساله آقای عماد عبودیت، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای، گرایش مطالعات آمریکای شمالی (ورودی 92)، در ساعت 13 روز چهارشنبه، هشتم دی ماه سال 1395، با موضوع «بررسی تاثیر دکترین سیاست خارجی اوباما بر روابط آمریکا و روسیه (2015-2009)» و با حضور اساتید محترم: دکتر زهرانی (استاد راهنما)، دکتر عسگریان (استاد مشاور)، دکتر شیخ الاسلامی و آقای جاویدنیا (اساتید داور)، در سالن دهخدای دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.

آقای عبودیت، در ابتدا با بیان ضرورت انتخاب موضوع و در نظر داشتن این نکته که بازی بزرگ میان روسیه و بریتانیا، مخرب ترین ضربه به تمامیت ارضی و امنیت میهن اسلامی ما در طول تاریخ معاصر به شمار می رود، شناخت مکانیزم حاکم بر روابط قدرتهای منطقه ای و جهانی، جهت تامین منافع و مصالح ملی را، از اولویت های مطالعات سیاسی در کشور برشمرد. سپس با اشاره به پایان قریب الوقوع ریاست جمهوری اوباما، گفت که اکنون بهتر از هر زمان دیگری، می‌توان با یک نگاه کلی کارنامه وی را ارزیابی نمود.
وی، در ارائه فصل اول، با اشاره به سوال اصلی «چرا با وجود چندجانبه گرایی مبتنی بر دکترین اوباما، روابط روسیه و آمریکا بهبود نیافت؟» و ذکر این مقدمه که عامل تعیّن بخش در مناسبات دو کشور «کنش متقابل» می باشد؛ فرضیه «دکترین اوباما می‌تواند به شرط پذیرش یا همراهی رهبران روسیه، منجر به پیشگیری از بروز بازی بزرگ نوین شود» را مطرح و عنوان نمود که دکترین اوباما یک عامل موثر و نه تعیّن بخش در شکل دهی به روابط ایالات متحده و روسیه می باشد و خود با تاثیرگذاری بر سیاست خارجی ایالات متحده که به عنوان متغیر میانجی در رساله معرفی شده است، به طور غیرمستقیم رابطه دو کشور را تحت تاثیر قرار میدهد.
در فصل دوم؛ دانشجو، با تکیه بر نظریه «واقع گرایی نوکلاسیک» به بیان تحلیل سیاست خارجی بر مبنای چهارچوب مفهومی منتج از این تئوری پرداخت که ضمن پذیرش تاثیرات سیستمی نظام بین الملل بر دولت-ملت‌ها، با اصالت قائل شدن برای خصوصیات واحدهای سیاسی، علاوه بر نقش رهبران و شیوه تصمیم گیری آنان، تاثیرگذاری ساختار سیاسی کشورها را بر میزان نقش آفرینی افکار عمومی، نخبگان خارج از دولت و نخبگان دولتی (بدنه کارشناسی) بر خروجی سیاست خارجی به رسمیت میشناسد.
در فصل سوم، وی با معرفی رئوس دکترین اوباما، به بررسی تاثیر این دکترین بر سیاست خارجی آمریکا با توجه به بستر نظام سیاسی این کشور پرداخت و به محدودیتهای اوباما در این رابطه اشاره نمود.
در فصل چهارم؛ با بیان تاریخچه روابط روسیه و آمریکا و بهبود ابتدایی مناسبات در دوره مدودف با توجه به سیاست ازسرگیری اوباما و افزایش تنش ها از سال 2012 و بعد از بازگشت پوتین، به واکاوی دلایل شکست سیاستهای تعاملی اوباما پرداخت و این عوامل را با توجه به سطح تحلیل به موارد زیر تقسیم نمود:
الف: مولفه های ساختاری: کاهش سهم ایالات متحده از اقتصاد جهانی و گسترش سازمان همکاریهای شانگهای با الحاق در نوبت هند و پاکستان.
ب: مولفه های ملی: نقش آفرینی متحدین مداخله گر از جمله فرانسه، ترکیه، عربستان سعودی و احیای ناسیونالیسم افراطی در روسیه با بازگشت پوتین.
ج: مولفه های فروملی در ایالات متحده: تاثیر بدنه کارشناسی معتقد به مداخله همچون هیلاری کلینتون، سامانتا پاور و تحریکات حزب رقیب در سیاست خارجی و عدم پایبندی اوباما به برخی از اصول دکترین خود.
سپس با عنوان این مطلب که افزایش اختلافات در روابط، به معنای شروع یک جنگ سرد جدید نخواهد بود، به بیان وجوه تمایز این رقابتها با جنگ سرد پرداخت، از این منظر به دلایل:
1. فقدان اختلافات ایدئولوژیک 2. عدم شکل گیری بلوکها و 3. تاثیرات جهانی شدن
ماهیت این روابط به بازی بزرگ و رقابتهای ژئوپولیتیکی آن نزدیکتر می باشد با این وجود، عمل گرایی کرملین و واشنگتن و سابقه همکاری در اوج تنشها همچون خلع سلاح شیمیایی سوریه و قرارداد برجام و حضور سیاست مدارانی چون مدودف و بازخورد مثبت ابتکارهای اوباما در در دوره وی، همگی شاهدی بر این مدعاست که چندجانبه‌گرایی فراگیر، می‌تواند موجب ارتقاء همکاری‌ها شده و از شکل گیری بازی بزرگ جلوگیری نماید.

در پایان، رساله آقای عماد عبودیت با بررسی اساتید محترم و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه عالی، مورد پذیرش قرار گرفت.

 


١٥:٥٦ - 1395/10/14    /    شماره : ١٩٠٦    /    تعداد نمایش : ٨٥٣خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.