صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از پایان نامه یاسر سالاریان، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از پایان نامه یاسر سالاریان، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی

گزارش جلسه دفاع از رساله آقای یاسر سالاریان، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی، گرایش حقوق بین الملل/صلح و امنیت (ورودی 93)، با عنوان: "تعهد دولت ها به تضمین اجرای قطعنامه های شورای امنیت ملل متحد، با تاکید بر رویه دولت ها درخصوص قطعنامه های مربوط به ایران"، در ساعت 10 صبح بیست و سوم اسفند ماه سال جاری، با حضور اساتید محترم: دکتر موسی زاده(استاد راهنما)، دکتر سادات میدانی(استاد مشاور)، دکتر اسلامی و دکتر بقایی(اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
آقای سالاریان در دفاع از رساله خود، حقوق حاکم بر اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت را تشریح و تحلیل نموده و حقوق قابل اِعمال بر آن را، ناظر بر دو گونه از حوزه‌های حقوق بین‌الملل دانست: گونه اول؛ حقوق بین‌الملل عام است که در فصل دوم، به آن پرداخته و مربوط به تحلیل ماهیت‌گرایی در حقوق بین‌الملل می‌باشد. در ماهیت‌گرایی؛ موضوع سلسله ‌مراتب در حقوق بین‌الملل عام گنجانده شده و انضمام لوازم و پیامدهای هنجارهایی که در رأس سلسله ‌مراتب حقوقی قرار می‌گیرند، به قطعنامه‌های شورای امنیت در مرحله اجراء رد شده است. گونه دوم از تحلیل مورد استفاده در رساله ایشان، به حقوق بین‌الملل خاص مربوط می شود. از آنجا که موضوع مورد مخاطب شورا در پرونده هسته‌ای ایران، رژیم عدم اشاعه یا NPT بود، بدین جهت، در فصل چهارم بررسی گردید که اولا ایران NPT را نقض نموده یا خیر و در مرحله دوم، نظام اقدامات متقابل در حین ورود شورا و قبل از آن، چگونه باید در پرونده هسته‌ای ایران اعمال شود. شایان ذکر است فصل سوم این رساله نیز، به رویه و عملکرد بین‌المللی دولت‌ها و نحوه تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت برای اجرا، پرداخته است.
رساله آقای یاسر سالاریان، پس از پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده از سوی اساتید داور، با درجه عالی، پذیرفته شد.


٠٨:٣٨ - 1395/12/28    /    شماره : ٢٠١٢    /    تعداد نمایش : ٨٨١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.