صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > برگزاری کارگاه آموزشی جهت دیپلماتهای سفارت کره جنوبی مقیم در تهران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی جهت دیپلماتهای سفارت کره جنوبی مقیم در تهران

کارگاه آموزشی سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران برای دیپلمات های کره ای در روز چهارشنبه سوم خرداد ماه از ساعت 8:30 الی 17:30 در سالن دهخدای دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید.
در این کارگاه آموزشی 6 نفر از دیپلمات های کره ای بعلاوه معاون آن نمایندگی در تهران حضور داشتند. اولین بخش کارگاه سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران با حضور جناب آقای دکتر سجاد پور رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی برگزار گردید. دکتر سجاد پور ضمن خوشامد گویی به دیپلمات های کره ای به بررسی سیاست های منطقه ای ایران، چرایی و چگونگی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و پیش فرض های موجود در برداشت های دیگران از سیاست خارجی کشورمان را به نقد و بررسی گذارد.
دکتر سجاد پور ضمن بیان اصول کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، امنیت، رشد اقتصادی و پرستیژ و مناسبات فرهنگی را از اصول سیاست خارجی ایران برشمرد و در ادامه به بررسی ویژگی های ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک ایران پرداخت و محدودیت های ایران را در این زمینه بیان داشت .
در بخش دوم این کارگاه آموزشی دکتر بقایی هامانه دبیر ستاد اجرایی برجام به بیان تاریخچه ای از پرونده هسته ای ایران پیش از انقلاب و بعد از انقلاب پرداخت .
ماهیت برنامه هسته ای ایران و روند امنیتی کردن پرونده هسته ای توسط آمریکا و شورای امنیت مبحث بعدی ارایه شده توسط دکتر بقایی بود. ایشان در ادامه کارگاه آموزشی بررسی برجام ماهیت، روند و تاریخچه تحریم های اعمالی ایالات متحده آمریکا،اتحادیه اروپا و شورای امنیت را مورد کنکاش قرار داد.
در پایان این بخش از کارگاه آموزشی مساله چالش های پیش رو و چشم انداز کلی برنامه جامع اقدام مشترک مورد ارزیابی قرار گرفت .
بخش سوم کارگاه آموزشی با حضور دکتر کیهان برزگر رییس مرکز مطالعات خاور میانه برگزار شد. مبحث کلی ارایه شده در این بخش موضوع ایران و بحران سوریه بود که مورد بررسی قرار گرفت. استراتژی های اعمالی ایران در سوریه از جمله حضور نظامی و پیگیری دیپلماسی فعال همراه با بررسی ماهیت و پیشینه بحران سوریه، روند تحولات میدانی و بازیگران داخلی و خارجی تاثیر گذار در سوریه مباحث کلی این بخش را تشکیل می داد .
در ادامه آقای قلیچ خان رییس اداره غرب آسیا به بررسی رابطه ایران و ترکیه پرداخت. پیشینه روابط ایران و ترکیه، زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن، فراز ها و فرودهای تاریخی و وجوه افتراق و اشتراک در مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله بحران سوریه در این کارگاه آموزشی مورد بررسی قرار گرفت.
بخش پایانی این کارگاه یک روزه نیز در خصوص نظم جدید منطقه خاور میانه و رابطه جمهوری اسلامی ایران و عربستان بود. دکتر فرازمند مدیرکل خلیج فارس و دکتر امینیان دانشیار دانشکده روابط بین الملل روند تشکیل خاور میانه بزرگ مورد ادعای آمریکا، بررسی روند شکل گیری بیداری اسلامی در منطقه و بحران سوریه، رابطه ایران و عربستان: فراز ها و فرود ها و افق های پیش رو را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
شایان ذکر است در پایان هر یک از کارگاه های آموزشی دیپلمات های کره ای به ارایه سوالات خود پرداخته و اساتید به سوالات آنها پاسخ دادند. در انتها هیات کره ای ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کارگاه آموزشی و کاربردی خواندن مباحث آن، ابراز امیدواری کردند که این کارگاه ها ادامه داشته باشد.


١٤:٢٢ - 1396/03/10    /    شماره : ٢٠٧٤    /    تعداد نمایش : ١١٢٥خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.