صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > برگزاری اردوی یک روزه ی دانشجویی در بازدید از نمایشگاه کتاب و رونمایی از کتب تازه منتشرشده ی انتشارات وزارت امور خارجه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اردوی یک روزه ی دانشجویی در بازدید از نمایشگاه کتاب و رونمایی از کتب تازه منتشرشده ی انتشارات وزارت امور خارجه

روز دوشنبه شانزده نفر از اساتید و دانشجویان دانشکده ی روابط بین الملل از نمایشگاه کتاب تهران بازدید و در مراسم رونمایی از بیش از ۳۰ عنوان تازه‌های نشر وزارت امور خارجه در سرای اهل قلم درحاشیه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نمودند. در مراسم رونمایی از این کتاب ها، جناب آقای دکتر سیدمحمد کاظم سجادپور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه و جمعی از شخصیت‌های سیاسی،‌ علمی و فرهنگی کشور، رئیس، اساتید و دانشجویان دانشکده ی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند. این مراسم از ساعت 16 آغاز شد و در حدود 17:30 پایان یافت. در ابتدا جناب آقای دکتر دامن پاک جامی، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی ضمن بیان عملکرد انتشارات وزارت امور خارجه طی چند دهه گذشته، به افزایش چشم گیر فعالیت های این بخش در زمینه تدوین کتب تالیفی و ترجمه ای به ویژه در 3 سال اخیر اشاره داشت که ما حصل آن انتشار بیش از 100 عنوان کتاب می باشد. ایشان خاطر نشان ساخت، هدف اصلی در روند انتشار کتاب ها، تلاش برای کیفی شدن محصولات علمی بوده است. البته توجه به بازار خارجی و ترویج ادبیات سیاسی و نگاه ایرانی به مسایل بین المللی به ویژه در منطقه و کشورهای پیرامونی مورد توجه جدی می باشد که در این خصوص با تعدادی از ناشران عربی تفاهم نامه همکاری در خصوص ترجمه تعدادی از تالیفات ایرانی به زبان عربی و انتشار آن در کشورهای منطقه انجام پذیرفته است. در ادامه دکتر دامن پاک جامی بیان کردند که یکی از ابتکارات انتشارات وزارت امور خارجه، انتشار خاطرات دیپلمات هاست. همانطور که می دانید برای انتشار خاطرات دیپلمات ها قید و بندهای قانونی وجود دارد و چاپ خاطرات آنها به میزان زیادی ممکن نیست اما این کار با پیشتازی دکتر صدر تحت عنوان تاریخ شفاهی سیاست خارجی آغاز شده است.
در ادامه جناب آقای دکتر سید محمدکاظم سجادپور، رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ابراز داشت، سیاست خارجی امری گریزناپذیر است و در قلب سیاست خارجی هر کشوری، حفظ امکانات و مجموعه دستاوردها و همچنین توسعه دستاوردها در جمیع جهات حائز اهمیت است. سیاست خارجی مفهومی ترکیبی از چند حوزه اجتماعی است که دارای ابعاد عملی و علمی می باشد. سیاست خارجی، مفهومی در خلأ نیست، بلکه از پویایی برخوردار است. از این رو، درک محیط پویا و تاثیرات آن بر منافع کشور نیازمند توجه به ابعاد دقیق تر علمی در حوزه سیاست خارجی است. فهم بعد عملی سیاست خارجی نیازمند پاسخ به سه پرسش اساسی است: اول اینکه چگونه می توان محیط پویا را درک کرد؟ دوم اینکه منافع کشور در جهت بقا و حفظ و توسعه چیست؟ و سوم اینکه تحقق منافع چگونه میسر خواهد بود؟ دستیابی به پاسخ های مناسب نیازمند فعالیت علمی است و فعالیت نشر وزارت امور خارجه در حوزه سیاست خارجی نیز در راستای پاسخ به سوالات مذکور و با هدف کمک به فهم بهتر سیاست خارجی می باشد.
نشر کتاب در وزارت امور خارجه به صورت هدفدار است و انتشار کتاب دوران گذار روابط بین الملل در جهان پسا غربی نیز در راستای پاسخ به سوالات مطرح شده می باشد و این کتاب در صدد است تا بیان کند که دنیای کنونی تغییر کرده و ضروری است تا مفاهیم مرتبط با روابط بین الملل و شرایط کنونی جهان به صورت دقیق مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد و در واقع این اثر، لزوم بررسی تحولات جهان از دریچه یک یا دو مرکز را به چالش می کشد، به گونه ای که در دنیای پساغربی، بازیگران دیگر نیز به ایفای نقش می پردازند و تسلط غرب بر جهان طی چند قرن گذشته، دچار تغییر شده است. اکنون جابه جایی در منابع قدرت و ثروت شکل گرفته است و بررسی این امر نیازمند محاسبه و تحلیل دقیق می باشد. اگرچه این کتاب در خصوص جمهوری اسلامی ایران نیست، اما روح حاکم بر آن در جهت منافع ایران است، به طوری که ایران به عنوان یک کنشگر مهم و سرنوشت ساز می تواند بر محیط پیرامونی و نظام بین الملل نقش آفرین باشد.
سخنران بعدی خانم دکتر تیشه یار از اساتید دانشگاه علامه طبابایی بودند. ایشان مباحث شان را با تاکید بر اهمیت دانش و خردورزی در شاهنامه فردوسی آغاز کردند. سپس چهار عنصر خردورزی در دیدگاه فردوسی را برشمردند که شامل خرد، فرهنگ، هنر و اصل ونسب هستند. بیت های زیبا و زیادی نیز در شاهنامه دال بر این مطلب وجود دارد. فردوسی می گوید اولین چیزی که خدا برای انسان آفریده خرد است. خانم دکتر تیشه یار اظهار نمودند که شاهنامه بیش از آنکه یک کتاب شعر باشد، یک کتاب داستان درباره سیره ی شاهان و سیاست ورزی است. ایشان بر اساس ابیات شاهنامه دو ویژگی دادگری و خردورزی شاهان شاهنامه را یاداور شدند و خاطر نشان کردند که در داستان های زیبای شاهنامه مشهود است که پادشاهان ایرانی فرستادگانی را به دیگر کشورها می فرستادند که یکی از مهمترین ویژگی های آنان خردمندی بود.
فرستاده ای تیز نزدیک اوی سرافراز و با دانش و نرم گوی
خانم تیشه یار در پایان سخنان خود تاسیس وگسترش دفتر مطالعات و دانشکده روابط بین الملل با وجود تمام مشکلات در دهه ی شصت را اقدامی قابل تحسین دانسته و از آن به عنوان بازوی پژوهشی وزارت امور خارجه نام بردند و به این نکته ی مهم اشاره کردند که تقریبا در تمام کتاب های منتشر شده علوم سیاسی، نام کتاب های نشر وزارت امور خارجه به عنوان کتاب های مرجع دیده می شود که باید از افرادی که در آن زمان برای تاسیس این مرکز زحمت کشیدند تشکر نمود.
بعد از خانم تیشه یار آقای دکتر شیخ الاسلامی ریاست محترم دانشکده روابط بین الملل و مولف یکی از کتاب های منتشرشده به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان با بیان سابقه ی صدوبیست ساله ی دانشکده روابط ، تاکید کردند که با تأسیس این دانشکده اولین مرکز تربیت نیروهای سیاسی دولتی برای وزارت امور خارجه شکل گرفته است. ایشان بیان کردند که فعالیت های اخیر دانشکده در راستای پرورش نیروی انسانی در حوزه ی دیپلماسی و پرورش کارشناسان برای سالیان متمادی متمرکز بود و نقش بی بدیلی داشته است و اخیرا نیاز برای تهیه کتب در حوزه ی علوم دیپلماتیک کاملا احساس می شد. دکتر شیخ الاسلامی این رشته ی جدید را برآمده از تجربیات بعد از جنگ جهانی دوم دانستند و اشاره کردند که عمدتا منابع این رشته در خارج تالیف شده که عمدتا به صورت ترجمه وارد ایران شده اند. در صورت تبدیل دانشکده روابط به دانشگاه علوم دیپلماتیک، نیاز به کتاب های این حوزه بیشتر نیز خواهد شد که دانشکده در حال انجام مجموعه ای از پروژه های تحقیقاتی برای تامین این منابع می باشد. ایشان در پایان سخنان خود ضمن تشکر از انتشارات وزارت خارجه برای رساندن برخی از این مجموعه کتب به نمایشگاه، خاطر نشان کردند که پنج عنوان کتاب از سی عنوان منتشر شده توسط اعضای هیات علمی دانشکده نوشته شده است و انشاالله به زودی بتوانیم مجموعه ای از آثار در حوزه ی دیپلماسی نوین، دیپلماسی عمومی، دیپلماسی شهروندی و سایر حوزه ها را معرفی کنیم.
سخنران بعدی آقای دکتر کیهان برزگر استاد دانشگاه آزاد اسلامی بودند. ایشان در ابتدا از انتشارات وزارت خارجه برای چاپ کتب مورد نیاز به عنوان منابع دانشجویان تشکر کردند و اینگونه ادامه دادند که کشور ما کشوری خاص است که سایز قدرت ملی آن در حال افزایش بوده و به همان میزان، ابزارهای این افزایش سایز قدرت نیز در حال افزایش است. ایشان گفتند که رویکرد سیاست خارجی ایران در آینده باید بر مبنای رویکرد نگاه به درون باشد که خود شامل چند مولفه است. مولفه ی اول افزایش قدرت اقتصادی ملی است که به سند چشم انداز توسعه و مباحث اقتصاد مقاومتی و ملی مرتبط است. مولفه دوم بهره برداری از موقعیت ژئوپولتیک می باشد که با پویایی هایی سیاست خارجی در منطقه و جهان ارتباط دارد. کشور ما در سال های آینده برای حضور در منطقه و جهان به نوعی به تعادل بین منابع نیازمند است و قدرت ملی ما نیز باید از جنبه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره با سایز سیاست خارجی ما هماهنگ شود که در نتیجه به عقلانیت در سیاست خارجی و به دیپلماسی چندجانبه نیازمندیم. مولفه ی سوم نیزنیازمندی ما به پیگیری ادبیات آینده پژوهشی و سناریوسازی است. ایشان در پایان توجه ویژه انتشارات وزارت امور خارجه به انتشارات انگلیسی را خواستار شدند و بیان کردند که تشویق پژوهشگران جوان نیز در این عرصه بسیار مهم است. جوانان باید اعتماد به نفس ملی را داشته تا روی مفاهیمی فراتر از مفاهیم غربی کار کنند و پژوهش های ملی و سیاست گذاری ها را نیز باهم داشته باشند.
سپس دکتر سید محمد صدر از دیپلمات های برجسته و باتجربه سخنان خود را بیان کردند. ایشان در ابتدا به بیان این نکته پرداختند که خاطره گویی مخصوصا خاطره گویی سیاسی و به ویژه خاطره گویی دیپلماتیک در ایران امری بسیار جدید است. حتی این مسئله در قبل از انقلاب نیز نبوده است، به دلیل اینکه دیپلماسی و دیپلمات ها به خاطر حساسیت های موجود محافظه کار هستند. ایشان خاطره گویی را به سه دسته تقسیم کردند:
1-خاطره نویس یا راوی از ابتدا می داند که میخواهد تمام خاطرات مهمش را بنویسد، بنابراین یادداشت هایی منظم و مرتب تهیه می کند و به مرور زمان و با توجه به شرایط خاص آنها را منتشر می کند.
2- مربوط به شخصیت هایی است که پست ها وشغل های مهمی داشتند و به دنبال تاریخ نویسان می روند تا نکات برجسته ی خاطرات آنها در یک مقطعی را بنویسند، مانند خاطرات آقای احمد عزیزی که خاطرات یک سری مقاطع را بدون هیچ گونه ارتباط تاریخی آورده است.
3- نوع سوم تلفیق دو مورد مذکور است. در واقع می تواند فردی باشد که از ابتدا خاطره نویسی را شروع کرده و در عین حال خاطره گویی مقطعی هم دارد.
دکتر صدر در ادامه افزودند که همیشه یادداشت های پراکنده ای داشته اند ولی انها را به هدف چاپ نمی نوشتند، تا اینکه خاطره گویی را در سال 1375 اغاز کرده اند. در آن زمان طی مصاحبه ای با دفتر ادبیات انقلاب اسلامی کل خاطرات خود از ابتدای تولد و دوران انقلاب تا زمان پایان مدیریت امریکا و اروپای وزارت خارجه را شفاها تعریف کرده اند. قسمت دوم آن نیز خاطرات شان در وزارت کشور بوده که هنوز چاپ نشده است. ایشان از سال 1380به طور منظم نوشتن را شروع کردند که تقریبا بیست و سه جلد شده است و هرجلدی سیصد صفحه دارد. اولین سری از این مجموعه که چاپ شد خاطرات سال 1380 است . این خاطرات تا سال1383 تماما دیپلماتیک بوده و از سال 1384 به بعد سیاسی - دیپلماتیک است.
آقای دکتر امینیان سخنران بعدی مراسم بودند که درباره ی کتاب دیپلماسی اجبار آمیز صحبت کردند و اظهار نمودند که ما انسان هایی محدود با دید محدود و زمان محدود هستیم پس در نتیجه برای اینکه از این محدودیت خارج شویم حتما باید در یک فضای بزرگتری بیاندیشیم و در فکر و دید دیگران شریک شویم و در ادامه بیان کردند که بحث دیپلماسی اجبارآمیز یک مفهوم کلیدی است و اگر موضوع دیپلماسی اجبارآمیز را قدرت شکل دهی رفتار دیگران بدانیم این مفهوم امر روزمره ای است که نه تنها در صحنه ی کشورها و روابط بین الملل بلکه در داخل نیز مشهود است و در این صورت دیپلماسی اجبارامیز، مهمترین ابزار سیاست می باشد.پس در نتیجه دیپلماسی اجبارآمیز، تهدید دیگران برای تاثیر بر رفتار آنها است که در گذشته عمدتا به صورت نظامی بوده و امروزه با ابزارهای دیپلماسی عمومی به پیش می رود و کشور ایران یکی از قربانیان دیپلماسی اجبارآمیز است. کل این مفهوم که کشورها در سیاست گذاری شان با ملاحظاتی روبرو هستند و بر اساس آن رفتارشان را شکل می دهند، بحث لاینفک دیپلماسی اجبارآمیز می باشد. از نمونه های موفقیت امیز دیپلماسی اجبارآمیز می توان کشور لیبی و از نمونه های شکست آن می توان کوزوو را نام برد. در پایان نیز با اشاره به اینکه رفتار ما روزانه درگیر صحنه کشاکش دیپلماسی اجبارآمیز است و دیگران علیه ما و ما علیه دیگران آن را به کار می بریم، بررسی این مفهوم در سیاست خارجی را بسیار مهم دانستند و بیان داشتند که اشتباه در این امر منجر به جنگ یا تسلیم شدن می شود.
آخرین سخنران مراسم جناب آقای دکتر دهشیری بودند. ایشان در ابتدا از ریاست و معاون مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه تشکر کردند و ادامه دادند که یکی از حفره هایی که وزارت امور خارجه برای آن اهتمام جدی دارد بحث مطالعات منطقه ای است. اهتمام به واکاوی تحولات و پارادایم های مختلف مانند جهانی شدن بسیار مهم است. به عنوان مثال روی کار آمدن ترامپ و برگزیت باید مورد واکاوی قرار بگیرد تا ببینیم راست افراطی دراین شرایط چگونه عمل خواهد کرد و وضعیت مسلمانان چگونه خواهد بود و با این مسئله چگونه برخورد می کنند.
پس از اتمام مراسم رونمایی کتب وزارت خارجه، دانشجویان در معیت اساتید به مدت یک ساعت و نیم از سایر غرفه های نمایشگاه بازدید و کتب موردنیاز خود را ابتیاع کردند.


٠٩:٣٧ - 1396/03/30    /    شماره : ٢١٠٠    /    تعداد نمایش : ٨٢٦خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.