صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > دفاع از رساله خانم ندا محمدعلیخانی، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی گرایش حقوق بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

دفاع از رساله خانم ندا محمدعلیخانی، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی گرایش حقوق بین الملل

جلسه دفاع از رساله خانم ندا علیخانی، دانشجوي كارشناسي ارشد رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی، گرایش حقوق بین الملل (ورودي 93) با عنوان: « جنایت علیه محیط زیست در حقوق بین الملل و رویه قضایی بین المللی» در ساعت 8:30 صبح روز یکشنبه اول مرداد ماه 96، با حضور اساتيد محترم: دكتر موسی زاده (استاد راهنما)، دكتر سجادپور (استاد مشاور)، دكتر پیری و دکتر عابدینی (اساتيد داور) در سالن دیپلماتیک دانشكده روابط بین‌الملل برگزار شد.
پرسش اصلي و فرضيه رساله ايشان عبارت بودند از:
پرسش اصلي: «جایگاه جنایت علیه محیط زیست در حقوق بین الملل و رویه قضایی بین المللی چیست ؟».
فرضیه« بنظر می رسد با توجه به اینکه حیات بشر بستگی به حفاظت از محیط زیست دارد و اقدامات مخرب علیه محیط زیست بطور جدی حیات بشری را به مخاطره می اندازد، رویه دولتها و مراجع قضایی و بین المللی بیش از پیش ضمانت علیه محیط زیست را مورد شناسایی قرار می دهند».
خانم علیخانی در فصل دوم رساله خود با تبیین مفهوم جنایات زیست محیطی، به این مسئله پرداخت که آیا تفسیر غایی از موارد صلاحیتی دیوان کیفری بین المللی، به این دادگاه این توانایی را می دهد که به تخریب محیط زیست در قالب جنایت علیه بشریت بپردازد، یا نیازمند مبنای صلاحیتی مستقل دیگر در چارچوب اکوساید( زیست بوم زدایی) است.
ایشان در فصل سوم، جایگاه جنایت علیه محیط زیست در حقوق بین الملل، را مورد بررسی قرار داد. در این فصل؛ ابتدا به جنایات زیست محیطی دولت ها و افراد در زمان جنگ و صلح پرداخته شد و سپس، با توجه به اسناد بین المللی به این سوال که ارتکاب جنایات زییست محیطی به دوران مخاصمات مسلحانه محدود شده است یا خیر، پاسخ داد. در پایان این فصل، به بررسی کنوانسیون های بنین المللی در خصوص اعمال ممنوعه که دارای آسیب های جدی و گسترده به محیط زیست هستند؛ پرداخته شد.
وی، درفصل چهارم، با بیان ضعف و کاستی های موجود در حقوق کیفری محیط زیست، به بررسی جنایات زیست محیطی در رویه های بین المللی و منطقه ای در چارچوب کنواسیون اروپایی حقوق بشر و کنوانسیون امریکایی حقوق بشر و نیز کنواسیون حقوق بشر جنوب آسیا پرداخت.
در نهایت، خانم علیخانی، دفاع از رساله خود را با مطرح نمودن ضمانت اجراهای جدید دیوان بین الملی کیفری در خصوص جنایات زیست محیطی به پایان رسانید.
رساله خانم ندا علیخانی، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه عالی پذیرفته شد.


١٥:٤٢ - 1396/05/08    /    شماره : ٢١٧٠    /    تعداد نمایش : ١٢٩٣خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.