صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > کارگاه آموزشی تخصصی "حقوق اروپایی"


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی تخصصی "حقوق اروپایی"

کارگاه آموزشی تخصصی "حقوق اروپایی" در روز دوشنبه 17 مهر 1396 به مدت 8 ساعت در سالن دهخدای دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید. در این کارگاه پس از سخنرانی افتتاحیه آقای دکتر دهشیری معاون آموزشی دانشکده، آقایان دکتر زاویه فیلیپ، دکتر آندره رو، دکتر پاتریک گایا اساتید موسسه مطالعات حقوقی لویی فاورو دانشگاه اکس مارسی فرانسه و دکتر رضا موسی زاده به تبیین دیدگاه های خود پرداختند.
جلسه با سخنرانی آقای دکتر آندره رو پیرامون مسائل اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا آغاز شد. ایشان شکل گیری اتحادیه را با رویکرد اقتصادی و با هدف رشد و توسعه کشورهای اروپایی ذکر کرد و ایجاد واحد پولی مشترک (یورو) را نقطه عطف همگرایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دانست. دکتر آندره رو در نتیجه گیری صحبت های خود خاطر نشان کرد که هدف اصلی باید توسعه پایدار، کاهش نرخ بیکاری و کاهش فقر در قاره سبز باشد تا بتوانند با رقیبان قدرتمند خود یعنی آمریکا و چین به رقابت ادامه دهد. در ادامه آقای دکتر موسی زاده استاد دانشکده روابط بین الملل، مبحث خاص گرایی حقوقی را مطرح کرد. ایشان تاکید داشت که در دنیای امروزه دیگر فقط یک حقوق بین الملل عام وجود ندارد و باید منطقه گرایی را در تدوین حقوق بین الملل دخیل دانست و دلیل اصلی ظهور چنین نظریه ای را منفعت گرایی کشورها دانست که تلاش می کنند با توجه به موضوعات مختلف و در نظر گرفتن منافع خود، حقوق بین الملل عمومی را نادیده انگاشته و بر اساس سلیقه خود عمل کنند.
آقای دکتر پاتریک گایا سومین سخنران کارگاه بود که با موضوع سیاست اروپایی؛ مهاجرت و پناهندگی به بیان مطالب خود پرداخت. ایشان در واقع با بحران خواندن این رخداد بویژه در سال های اخیر، چالش جدی اتحادیه را یافتن راه حل مناسبی برای کنترل این وضعیت دانست. در جلسه پایانی، آقای دکتر زاویه فیلیپ به موضوع بحران مهاجرت از بعد انسانی و بشردوستانه پرداخت. وی ریشه ی پیدایش بحران را به بهار عربی مربوط دانست که وضعیت آشفته ی به وجود آمده در این کشورها موجب گسیل شدن تعداد زیادی مهاجر به خاک اروپا گشت و اتحادیه اروپا از نظر شرایط بشردوستانه برخود واجب دید که از این پناهندگان حمایت کند.
در پایان این کارگاه آموزشی به شرکت کنندگان، گواهینامه شرکت در کارگاه اعطا گردید. همچنین هدایایی به رسم یادبود به نمایندگی از دانشکده روابط بین الملل به سخنرانان فرانسوی اهدا شد.


١٣:٣١ - 1396/07/24    /    شماره : ٢٢٧٥    /    تعداد نمایش : ٤٣١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.