صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > برگزاری کارگاه آموزشی نقش رویه قضایی بین المللی در فهم و شناخت حقوق بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی نقش رویه قضایی بین المللی در فهم و شناخت حقوق بین الملل

در چارچوب کارگاههای آموزشی دانشکده روابط بین الملل، کارگاه نقش رویه قضایی بین المللی در فهم و شناخت حقوق بین الملل روز چهارشنبه اول آذرماه در سالن ارس مرکز پژوهشها و مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
علاوه بر اساتید برجسته حقوق، طیف گسترده ای از دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد حقوق بین الملل، روابط بین الملل و علوم سیاسی از دانشگاه های برجسته داخلی وخارجی به شوق آموختن از استاد دانشمند جناب آقای دکتر ممتاز در این کارگاه شرکت نمودند.
این کارگاه که در دو بخش اصلی « نقش رویه قضایی بین المللی در شفاف سازی حقوق بشردوستانه» و «شناسايي قواعد آمره» تعریف شده بود با پخش سرود ملی، تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سخنرانی افتتاحیه و خیرمقدم جناب آقای دکتر موسی زاده، استاد برجسته حقوق بین الملل و معاون محترم پژوهشی دانشکده روابط بین الملل آغاز به کار کرد.
در ادمه جناب آقای دکتر ممتاز بیان داشتند که اگر بخواهند عنوانی ساده و غیر رسمی برای کارگاه انتخاب کنند آن عنوان، "نقش رویه قضاییِ محاکم بین المللی (اعم از منطقه ای و جهانی) در توسعه حقوق بین الملل عمومی " است. سپس ایشان از عدم توجه کافی دانشگاه های ایران به اهمیت ِنقش روز افزون "رویه ی قضایی" ابراز ناخرسندی کردند و تاکید نمودند که "فرعی" خواندن نقش رویه قضایی ونظریه علمای حقوق بین الملل -در بند سوم ماده 38 اساسنامه دیوان بین الملل دادگستری- به عنوان منبع شناسایی قواعد عرفی، میتواند تا حدی گمراه کننده باشد و هدف این کارگاه این است که نشان دهند رویه قضایی و نظریه علما حقوق "می رود که جایگاه اصلی در شناسایی قواعد عرفی" پیدا کند.
ایشان در بخش نخست کارگاه طبق برنامه تعریف شده در مورد "تعریف درگیری مسلحانه" و " جرم انگاری و مسولیت کیفری در درگیری های داخلی مسلحانه" مباحث جامعی را طرح کردند و بعد از پرسش و پاسخ و تنفس، در بخش دوم کارگاه با بررسی آرای متعدد محاکم داخلی و دیوان بین المللی دادگستری به شناسایی، آثار و شمول قواعد آمره جهت ارزیابی "نقش رویه قضایی در تبیین سلسله مراتب حقوق بین الملل" پرداختند.
بعد از اتمام به موقع این بخش از کارگاه، جناب آقای موسوی، رییس اداره حقوقی وزارت امور خارجه، از خدمات بی شمار دکتر ممتاز به وزارت امورخارجه و الطافی که بعنوان استاد داشته اند سپاسگزاری کردند و آقای سهیل گلچین نیز به نمایندگی از دانشجویان دانشکده روابط بین الملل دلنوشته ای را برای استاد قرائت کرد.
در پایان جناب آقای دکتر شیخ الاسلامی، رییس دانشکده روابط بین الملل، در سخنانی با تاکید بر اینکه مردان بزرگ بیش تر" تاریخ ساز و جریان سازند" تا اینکه "تابع تاریخ" باشند، اظهار داشتند که با وجود حضور اساتید برجسته حقوق بین الملل در دانشکده، تدریس استاد ممتاز از سال 1393، همچون "روحی تازه بود که در این جسم دمیده شد" و پروردن "نسلی از دانشجویان که عاشقانه ایران را دوست می دارند و عاشقانه حقوق بین الملل می خوانند" تنها یکی از برکات بی شمار حضور استاد ممتاز در دانشکده روابط بین الملل خواندند.
ایشان در ادامه با تقدیر از حضور استادان برجسته در این برنامه، از دکتر نیک بین ، معاون اجرایی دانشکده به عنوان مسئول برگزاری کارگاه ها و نیز از دیگر کارشناسان دانشکده دخیل در برگزاری این برنامه، ابراز امیدواری کردند که به "برکت وجود دکتر ممتاز" رفت و آمد استادان و علاقمندان حقوق بین الملل در دانشکده روابط بین الملل بیشتر شود.
درخاتمه استاد ممتاز که از عشق، توجه و احترام جمعیت به شور آمده بودند از دانشکده روابط بین الملل به خاطر سازماندهی و ازعلاقمندان به خاطر استقبال از این برنامه تشکر کردند و بیان داشتند که دعوت دانشکده برای برگزاری کارگاه های آینده را می پذیرند از آن استقبال می کنند. سر انجام "کارگاهِ نقش رویه قضایی در فهم و شناخت حقوق بین الملل" با اهدای گواهینامه به افراد منتخب توسط استاد ممتاز و رئیس دانشکده پایان یافت.


٠٩:٣٥ - 1396/09/07    /    شماره : ٢٣٤٤    /    تعداد نمایش : ٧٤٦خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.