صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم مریم فهیمی فر دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم مریم فهیمی فر دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا

جلسه دفاع از رساله خانم مریم فهیمی فر ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا با عنوان" تبیین سیاست آلمان در قبال پناهجویان و مهاجران سوریه (2011-2018) " روز دو شنبه 1 مهر ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر دهشیری (استاد راهنما)، دکتر رحمانی (استاد مشاور) دکتر خطیب زاده ودکترشیبانی (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
چرا آلمان با وجود مخالفت‌ها از سوی شرکای اروپایی‌اش مرزهایش را به‌سوی پناهجویان سوری در سال 2015 باز گذاشت؟

فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که آلمان با توجه به نیازهای جمعیتی‌اش و پیر شدن تدریجی جمعیتش و همچنین ارائه ‌یک چهره بشردوستانه از خود، اقدام به پذیرش تعداد زیادی از پناهجویان سوری کرد.
وی بیان داشت با آغاز بحران در سوریه از 15 مارس 2011 که تأثیر گرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه موسوم به بهار عربی است موجی از مهاجرت از این کشور به کشورهای همسایه سوریه مثل ترکیه، عراق، لبنان، اردن و کشورهای شمال، آفریقا آغاز شد و با ورود نیروی‌های بین‌المللی و گروهک‌های تروریستی به سوریه، بحران داخلی تبدیل به یک جنگ بین‌المللی شد و به این ترتیب مهاجرت از سال 2015 به‌شدت افزایش پیدا کرد و علاوه بر کشورهای همسایه به کشورهای اروپایی هم مهاجرت صورت گرفت. در ابتدا کشورهای اروپایی مهاجران و پناهندگان جنگ‌زده را می‌پذیرفتند اما از سال 2015 که روند این مهاجرت‌ها به‌شدت افزایش پیدا کرد، بسیاری از کشورهای اروپایی از پذیرش آنان سرباز زدند. جنگ داخلی سوریه همچنان بزرگ‌ترین منشأ تولید پناهجو است و تاکنون 12 میلیون نفر در سوریه در اثر درگیری‌های این کشور آواره شدند.6.7 میلیون مهاجرت کردند و 6.2 میلیون نفر در داخل سوریه آواره هستند. بر اساس این آمار، دوسوم جمعیت سوریه، نیاز به کمک‌های انسانی دارند. بخشی از پناهجویان سوری به کشورهای همسایه رفتند اما با توجه به زیاد بودن تعداد پناهجویان و عدم توانایی این کشورها در مدیریت بحران، پناهجویان راهی اروپا شدند. کشورهای اتحادیه اروپا مواضع متفاوتی در قبال پناهجویان داشتند و اکثراً مرزهای خود را به‌سوی پناهجویان بستند. آلمان به رهبری آنگلا مرکل علی‌رغم مخالفت‌ها از سوی شرکای اروپایی‌اش مرزهایش را به روی پناهجویان باز گذاشت. در سال 2015 و در اوج بحران حدود یک میلیون پناهجو وارد آلمان شدند. آلمان به‌تنهایی 43 درصد از درخواست‌های پناهجویان به اتحادیه اروپا را سازمان‌دهی می‌کند. جامعه و دولت آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، استقبال گسترده‌ای از پناهجویان داشته است

وی در قالب جهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به کلیات پژوهش و اهمیت و دلایل انتخاب موضوع در فصل دوم نظریات مهاجرت ، در فصل سوم سیاست‌های مهاجرتی و پناهندگی اتحادیه اروپا و کشورهای پذیرنده پناهجویان سوری و در فصل چهارم آلمان و پناهجویان سوری و نتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله خانم مریم فهیمی فر ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره خیلی خوب پذیرفته شد.

 


١٢:٠٣ - 1398/08/04    /    شماره : ٢٨١٨    /    تعداد نمایش : ٥٣٢خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.