صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم فرناز پوررضا دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم فرناز پوررضا دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی

جلسه دفاع از رساله خانم فرناز پوررضا ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی در سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی با عنوان " تأثیرات سرمایه اجتماعی بر توسعه و دیپلماسی اقتصادی : مطالعه موردی جمهوری اسلامی ایران" روز سه شنبه 16 مهر ۹8 13با حضور اساتید محترم دکتر سجادپور (استاد راهنما)،دکتر شیخ‌الاسلامی (استاد مشاور) دکتر شهابی ودکتر مردانه (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
رابطة متقابل سرمایه اجتماعی و دیپلماسی اقتصادی از طریق عملکرد توسعه‌ای دولت چگونه است؟ مطالعه موردی ایران جزو ۲۰ کشور در‌حال توسعه و مقایسه با ۲۰ کشور توسعه‌یافته
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که سرمایة اجتماعی نه تنها به عنوان عاملی مؤثر در ارتقاء سطح داخلی اقتصاد، بلکه به عنوان منبع قدرت نرم در عرصة مناسبات اقتصادی بین‌المللی تأثیر مثبت و معناداری بر عملکرد دیپلماسی اقتصادی یا همان شاخص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دارد.
وی بیان داشت در شرایط کنونی، اقتصاد کشور با درهم‌تنیدگی خاص سیاست‌های داخلی و خارجی روبه‌روست. این شرایط مسلماً فضای تصمیم‌گیری سیاست خارجی ایران را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در فرایند جهانی شدن دولت‌ها برای دستیابی به موقعیت بهتر در اقتصاد جهانی نیازمند بهره‌گیری مناسب از فن دیپلماسی برای افزایش فرصت‌ها در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی وگسترش تجارت خارجی هستند. دیپلماسی اقتصادی در کنار رایزنی‌های سیاسی در وزارت أمور‌خارجه می‌تواند در بهبود مناسبات ایران با سایر کشورها، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رشد و توسعه صادرات غیرنفتی بسیار موثر باشد. بنابراین ایران ناگزیر از طراحی دیپلماسی اقتصادی مبتنی بر تحولات جهانی است. بررسی و شناخت دیپلماسی اقتصادی نقش مهم و سازنده‌ای در طراحی و استفاده مطلوب از آن دارد. کشورهایی که به دیپلماسی اقتصادی و استفاده از آن توجه می‌کنند، مسئلة توسعه اقتصادی اولویت ملی آنهاست. با توجه به جهت‌گیری‌های اقتصادی در عرصه بین‌الملل می‌توان فهمید که توسعه اقتصادی در داخل کشورهای توسعه‌یافته و به‌تبع آن استفاده از دیپلماسی اقتصادی در خارج تا چه حد مورد استقبال سیاست‌گذاران واقع شده است. توسعه نیازمند ابزار و لوازمی است که از مهمترین آنها می‌توان به داشتن سرمایه اشاره کرد. سرمایه، یک منبع کلی است که اجتماعی از افراد و گروه‌های اجتماعی و نهایتا کل جامعه از آن استفاده می‌کنند تا هدف‌های خود را تحقق بخشند. یعنی ابزارهایی که فرد، گروه، نهاد یا جامعه‌ای برای رسیدن به اهدافشان از آن‌ها استفاده می‌کنند، سرمایه نامیده می‌شود. علاوه بر سرمایه‌های فیزیكی، اقتصادی و انسانی، مفهوم نوظهور دیگری تحت عنوان "سرمایه اجتماعی‌" در مباحث توسعه مطرح شده است، مبنی بر اینكه منافع افراد تنها از مزایای رقابتی مشتق نمی‌شود، بلكه همكاری‌ها و تعاون بین اعضای جامعه نیز بر تولید و ایجاد منافع در جامعه مؤثر هستند. از مهم‌ترین مباحث در ارتباط با توسعه‌یافتگی و سیاست خارجی، توان ایجاد اعتماد است. بدین‌صورت که توسعه‌یافتگی با اعتمادسازی داخلی و خارجی پیوندی ناگسستنی دارد. توانایی اعتمادسازی یک کشور، رعایت استانداردها و هنجارهای جهانی را می‌طلبد. نیاز به پیشرفت، محرک توسعه است و این پیشرفت نیازمند مسیرهایی است که سند چشم انداز ۲۰ ساله آنها را مشخص می‌کند. در سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور هدف اصلی توسعه علمی، اقتصادی و فناوری است که مستلزم تجهیز منابع ملی و بین‌المللی است. هدف کلان دیگری که صراحتا در سند چشم‌انداز قید شده، حفظ هویت نظام است که باید در اتخاذ استراتژی و سیاست‌ها به آن توجه ویژه‌ای شود و درواقع یکی از مهمترین الزامات سیاست خارجی توسعه‌گرا برای دستیابی به چنین هدفی است. تحقق چشم‌انداز توسعه نیازمند ارتباط گسترده با دنیا در حوزه‌های مختلف است. در این زمینه کشوری که توسعه و پیشرفت را به عنوان یک هدف در دستور کار قرار می‌دهد، اقتصاد را به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های افزایش قدرت ملی برجسته خواهد کرد.
وی در قالب شش فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به کلیات پژوهش و اهمیت و دلایل انتخاب موضوع در فصل دوم مبانی نظری و چارچوب تئوری ، در فصل سوم سرمایه اجتماعی : از منبع قدرت نرم تا عامل توسعه اقتصادی و در فصل چهار دیپلماسی اقتصادی : از جهانی شدن تا سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در فصل پنجم روش پژوهش و تخمین مدل و درفصل ششم نتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله خانم فرناز پوررضا ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با 19پذیرفته شد.


١٠:٢١ - 1398/08/12    /    شماره : ٢٨٢١    /    تعداد نمایش : ٥٤٩خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.