صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای علی اکبر ملکی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمانهای بین المللی گرایش صلح و امنیت و حقوق بشر


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای علی اکبر ملکی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمانهای بین المللی گرایش صلح و امنیت و حقوق بشر

جلسه دفاع از رساله آقای علی اکبر ملکی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمانهای بین المللی گرایش صلح و امنیت و حقوق بشر با عنوان " شورای حقوق بشر و جنایات بین المللی در بحران سوریه (2011 تا 2018) " روزچهارشنبه 1 آبان ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر محمدکاظم سجادپور (استاد راهنما)، دکتر حسین شریفی طرازکوهی (استاد مشاور) دکتر دکتر رضا موسی زاده ودکتر جبار اصلانی (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
چگونه می توان نقش و عملکرد شورای حقوق بشر را در زمینه جنایات بین المللی در بحران سوریه از سال 2011 تا 2018 مورد ارزیابی قرار داد؟

فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که شورای حقوق بشر در ایجاد حساسیت بین المللی نسبت به جنایات بین المللی در سوریه نقش مؤثری ایفا نموده اما به خاطر چارچوب سیاسی و ماهیت بین الدولی در تعریف دقیق این جنایات و اتخاذ یک رویکرد بی-طرفانه ناتوان بوده است.
وی بیان داشت یکی از وظایف اصلی شورا حقوق بشر اجرای کامل الزامات حقوق بشری دولت ها و تعهدات ناشی از کنفرانس ها و اجلاس های سازمان ملل در ارتباط با ارتقاء و حمایت از حقوق بشر است. همچنین شورا اجرای تعهدات و الزامات حقوق بشری دولت ها را بر اساس اطلاعات واقعی مورد بازبینی قرار می دهد. در این راستا با توجه به هشدار شورا نسبت به نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات بین المللی شامل جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در جنگ داخلی سوریه و همچنین اعلام نگرانی و صدور قطعنامه ها در نشست های ویژه امکان بارز بودن نقش شورا در اجرای الزامات حقوق بشری توسط کشورهای نقض کننده (کشور سوریه) وجود دارد. با توجه به اینکه یکی از دستورکارهای اصلی شورا این است که وضعیت هایی که در طول سال نیازمند توجه فوری هستند را مورد ارزیابی قرار دهد، بحران سوریه و هشدار نسبت به نقض های حقوق بشری و بشردوستانه هم از اصلی ترین اقدمات شورا بین سالهای 2011 تا 2018 یعنی شروع و اوج بحران بوده است.
بحران و جنگ داخلی سوریه یک مخاصمه مسلحانه مداوم و چندجانبه است که بین دولت جمهوری عربی سوریه تحت رهبری بشار اسد، همراه با متحدان داخلی و خارجی و نیروهای داخلی و خارجی مخالف دولت سوریه با یکدیگر بود. ناآرامی ها در سوریه در پی اتفاقات مربوط به بهار عربی در ژانویه 2011 با تظاهرات بر ضد بشار اسد و درگیری معترضین با نیروهای دولتی آغاز شد. در ماه مارس دامنه شورش ها به دمشق و حلب نیز کشیده شد. درگیری بازیگران مختلف در این جنگ داخلی، بحران را بسیار پیچیده تر کرد. نیروهای دولت بشار و متحدان بین المللی، گروه های شورشی مخالف شامل ارتش آزاد سوریه ، گروه های سلفی-جهادی شامل جبهه النصره ، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) ، نیروهای دموکراتیک سوری متشکل از کردها و اعراب و همینطور کشورهای ایران، ترکیه، روسیه و ایالات متحده آمریکا و گروه هایی مانند حزب الله لبنان از بازیگران اصلی این جنگ داخلی بوده اند
وی در قالب پنج فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به کلیات پژوهش و اهمیت و دلایل انتخاب موضوع در فصل دوم تاریخچه موضوع و تعریف مفاهیم اصلی ، در فصل سوم نشست های ویژه شورای حقوق بشر در رابطه با بحران سوریه و در فصل چهار یافته های کمیسیون تحقیق در سوریه و خروجی این کمیسیون و در فصل پنجم به نتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله آقای علی اکبر ملکی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19.25 پذیرفته شد.

 


١٠:٢٨ - 1398/08/12    /    شماره : ٢٨٢٢    /    تعداد نمایش : ٩٢١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.