صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
بررسي ديپلماسي عمومي ايالات متحده آمريكا در دوره اوباما

بررسي ديپلماسي عمومي ايالات متحده آمريكا در دوره اوباما و تاثير آن بر صلح و امنيت جهاني (مطالعه موردي: منطقه خاورميانه)

چکیده

دیپلماسی عمومی یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در حوزه ی روابط بین الملل و ارتباطات سیاسی در دهه ی آغازین قرن 21 است. احیای مجدد دیپلماسی عمومی ناشی از بافت و زمینه ی به وجود آمده از دوره ی پس از 11 سپتامبر2001 و اعلان جنگ علیه تروریسم است که به طور گسترده ای شبه نظامیان اسلامی ضد آمریکا/ غرب را از طریق مداخله نظامی در کشورهای مسلمان (همچون افغانستان و عراق) مورد هدف قرار می داد. در واقع آمریکا در زمینه ی تلاش جهانی در زمینه ی" فتح قلوب و اذهان" شهروندان بومی منطقه ی خاورمیانه یک کشور پیشرو محسوب می شود. دیپلماسی عمومی، در قرن بیستم از دو جنگ جهانی و توازن قوای بین دو بلوک شرق کمونیست و غرب سرمایه داری پدید آمد. در طول جنگ سرد هر دو ابرقدرت سعی کردند که از دیپلماسی عمومی (قدرت نرم) در کنار قدرت سخت برای شکست دادن یکدیگر استفاده کنند. اما پس از سقوط شوروی آمریکا تا حوادث 11 سپتامبر 2001 دیگر از دیپلماسی عمومی به عنوان ابزاری در عرصه ی سیاست خارجی استفاده نکرد. پس از حوادث 11 سپتامبر مردم آمریکا این سوال را از خودشان پرسیدند که چرا آنها (مسلمانان) از ما متنفر هستند؟ پاسخ این سوال دیپلماسی عمومی بود، عنصر مفقوده ی سیاست خارچی آمریکا در دوره ی پس از جنگ سرد. بنابراین پس از 11 سپتامبر سیاستگذاران آمریکایی تصمیم گرفتند که مجدداً دیپلماسی عمومی را بعد از یک دوره فترت، در عرصه ی سیاست خارجی به کار گیرند.

در این نوشتار تلاش بر آن است که دیپلماسی عمومی ایالات متحده ی آمریکا در دوره ی پس از حملات 11 سپتامبر، به منظور فهم تاثیرات آن بر صلح و امنیت بین المللی (مطالعه ی موردی خاورمیانه) مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. سوال اصلی این نوشتار این است که دیپلماسی عمومی آمریکا در دوره ی پس از 11 سپتامبر چگونه بر صلح و امنیت منطقه ی خاورمیانه تاثیر گذاشته است؟ فرضیه ی این نوشتار در پاسخ به این سوال این است که: دیپلماسی عمومی آمریکا در دوره ی پس از 11 سپتامبر در راستای تامین و ارتقای منافع ملی این کشور منجر به افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه خاورمیانه گردیده است. اگرچه سیاست گذاران آمریکایی پس از 11 سپتامبر تلاش کردند که دیپلماسی عمومی جدیدی را برای بازسازی و بهبود تصویر آمریکا و کاهش آمریکا ستیزی در منطقه خاورمیانه طراحی و تنظیم نمایند اما نظرسنجی ها حاکی از آن است که آنها موفق نبودند و دیپلماسی عمومی آمریکا منجر به افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه خاورمیانه گردیده است. برای اثبات این فرضیه از روش های توصیفی - تحلیلی استفاده شد و نتایج این پژوهش حاکی از اثبات این فرضیه است.

واژگان کلیدی: دیپلماسی عمومی، قدرت نرم، منافع ملی، پروپاگاندا، ارتباطات جهانی

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.