صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای مهدی عباسی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای مهدی عباسی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل

جلسه دفاع آقای مهدی عباسی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل با موضوع " نقش و اختیارات ارکان فرعی شورای امنیت در اجرا و تضمین قطعنامه های تحریمی سازمان ملل متحد " در روزشنبه 19 مرداد ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر سادات میدانی(استاد راهنما)، دکترسجادپور(استاد مشاور)، دکتر موسی زاده و دکتر نژندی منش (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
ارکان فرعی شورای امنیت در اجرا و تضمین قطعنامه های تحریمی چه نقش و اختیاراتی دارند؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که به نظر می‌رسد با توجه به تعدد و پیچیدگی بیش‌ازپیش رژیم تحریم‌ها ارکان فرعی شورای امنیت در این خصوص و مشخصاً کمیته تحریم¬ها به بخش جدایی‌ناپذیر، ناظر و تصمیم‌ساز رژیم تحریم‌ها تبدیل شده است. همچنین به نظر می‌رسد در بخش اجرا ارکان فرعی شورای امنیت نقش و اختیارات مشخصی دارند اما در بخش تضمین نقش و اختیارات ارکان فرعی شورای امنیت به‌روشنی مشخص نیست و علی رغم تحولات صورت گرفته همچنان به مرحله کارکردی ثابتی نرسیده است.
وی بیان داشت اقدامات اتخاذی یا تعهدات اعمالی توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اعضا ذیل قطعنامه‌های تحریمی از موارد معدود اما بااهمیت فراوان است. تحریم‌های ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد را می‌توان نوعی از اقدامات اجباری توسط شورای امنیت دانست که شامل استفاده از زور نیست. مجوز تصویب تحریم‌ها از ماده 41 منشور منشأ می‌گیرد که در آن بیان می‌شود
شورای امنیت می‌تواند تصمیم بگیرد که برای اجرای تصمیمات آن شورا مبادرت به چه اقداماتی که متضمن به‌کارگیری نیروی مسلح نباشند لازم است و می‌تواند از اعضای ملل متحد بخواهد که به این قبیل اقدامات مبادرت ورزند. این اقدامات ممکن است شامل متوقف ساختن تمام یا قسمتی از روابط اقتصادی و ارتباطات راه‌آهن، دریایی، هوایی، پستی، تلگرافی، رادیویی و سایر وسایل ارتباطی و قطع روابط سیاسی باشد.
آقای مهدی عباسی در دفاع از رساله خود، به ارائه توضیحاتی در قالب چهار فصل پرداخت که در فصل اول به مبانی حقوقی ارکان فرعی شورای امنیت در پرتو حقوق سازمان های بین المللی، منشور ملل متحد و آیین کار شورای امنیت ، در فصل دوم به مبانی حقوقی ارکان فرعی شورای امنیت در پرتو عملکرد و رویه شورای امنیت در فصل سوم به نقش و اختیارات ارکان فرعی شورای امنیت در اجرای قطعنامه های تحریمی و در فصل چهارم به نقش و اختیارات ارکان فرعی شورای امنیت در تضمین قطعنامه های تحریمی اشاره کرد.
رساله آقای مهدی عباسی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 20 پذیرفته شد.


١٠:٢٦ - 1398/05/26    /    شماره : ٢٧٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٨١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.