صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای محمدعلی نوده دانشجو ورودی 1395 رشته روابط بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای محمدعلی نوده دانشجو ورودی 1395 رشته روابط بین الملل

جلسه دفاع آقای محمدعلی نوده دانشجو ورودی 1395 رشته روابط بین الملل با موضوع " تاثیر ساختار هژمونیک و غیر هژمونیک منطقه ای بر نحوه مدیریت بحران های امنیتی: بررسی مقایسه ای بحران اوکراین در اوراسیا و بحران سوریه در غرب آسیا " در روزیکشنبه 20 مرداد ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر شیخ الاسلامی (استاد راهنما)، دکتر زهرانی (استاد مشاور)، و دکتر دهشیری و دکتر رحمانی (اساتید داور) در سالن کنفرانس دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
ساختارهای هژمونیک و غیر هژمونیک منطقه ای چگونه بر نحوه مدیریت بحران های امنیتی در اوراسیا و غرب آسیا تاثیرگذار بوده است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد در شرایط وجود یک نظم مسلط یا هژمونیک منطقه ای (مانند اوراسیا)، بحران های امنیتی توسط قدرت هژمون مدیریت می شود که این امر با ممانعت از دخالت قدرت های فرامنطقه-ای، از فرسایشی شدن بحران جلوگیری به عمل می آورد؛ ولی در صورت عدم وجود یک قدرت مسلط منطقه ای (مانند غرب آسیا) بحران های  امنیتی نه تنها جنبه فرسایشی پیدا می کند، بلکه این بحران خود به عاملی برای رقابت قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در جهت پیاده کردن نظم مطلوبشان تبدیل می شود.
وی بیان داشت موضوع پایان نامه حاضر ارتباط مستقیمی با نظم و امنیت مناطق دارد که پس از پایان جنگ سرد از اهمیت فراوانی برخوردار شده اند. تا قبل از فروپاشی نظام دوقطبی منعطف، امنیت و مباحث مرتبط با آن بیشتر در سطح کلان و سیستمیک مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. به عبارتی این ساختار نظام بین الملل و توزیع توانمندی های موجود در آن بود که امنیت کشورها را تحت تاثیر قرار می داد. از این رهگذر مطالعات کمتری را می توان سراغ گرفت که سخنی از امنیت مناطق و سازوکارهای موجود در آن بحث شده باشد. هرچند منطقه گرایی از سال ۱۹۵۲ یعنی پس از قرارداد زغال و فولاد موسوم به معاهده شومان دارای اهمیت شد و دو ابرقدرت برای انسجام بخشی به رقابت ها و اثرگذاری های خود بر یکدیگر، به موضوع منطقه  گرایی در مناطق مختلف اعم از اروپا، جنوب شرق آسیا، شرق اروپا و غرب آسیا اهمیت دادند، ولی این اقدامات بیشتر از بالا به پایین صورت می گرفت یعنی مدیریت و هدایت آنها از سوی دو ابرقدرت آمریکا و شوروی برای تأمین منافع شان بود. این بدان معنا بود که مناطق نه تنها از استقلال کمتری در دوران جنگ سرد برخوردار بودند، بلکه به عنوان ساختاری مجزا از سیستم بین المللی نیز در نظر گرفته نمی شدند.
آقای محمدعلی نوده در دفاع از رساله خود، به ارائه توضیحاتی در قالب پنج فصل پرداخت که در فصل اول به کلیات و اهمیت موضوع، در فصل دوم چارچوب نظری و دلایل انتخاب نظریه در فصل سوم به مجموعه و نظم امنیتی منطقه‌ای غرب آسیا و بحران سوریه و در فصل چهارم به مجموعه و نظم امنیتی منطقه‌ای اوراسیای مرکزی و بحران اوکراین و در فصل پنجم به نتیجه‌گیری اشاره کرد.
رساله آقای محمدعلی نوده ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19/66 پذیرفته شد.


١٠:٣٨ - 1398/05/26    /    شماره : ٢٧٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٢٨خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.