صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
صهيونيسم مسيحي و جنگ و صلح در خاورميانه

صهيونيسم مسيحي و جنگ و صلح در خاورميانه

چکیده

صهيونيسم از جنبش‌هايي است که با استفاده ابزاري از منجي موعود ، در صدد ملت سازي و هويت بخشي به قوم يهود در قالب فرهنگي و سپس سياسي برآمد و با طرح از پيش تعيين شده توانست در يک پروژه تاريخي ، يهوديان زيادي را از سرتاسر جهان در فلسطين به مثابه سرزمين موعود جمع کرده و به زعم خود ، وعده الهي براي تشکيل دولت اسرائيل را تحقق بخشد .عده‌اي از مسيحيان پروتستان ، با تفسیری خاص از بخشهایی از کتاب مقدس و تطبیق پیشگوئیهای متون عهد قدیم و عهد جدید بر حوادث و وقایع عصر خود در جهت بازگشت دوباره عیسی مسیح به دنیا ، جنبشي نو موسوم به صهيونيسم مسيحي را که صبغه مذهبي- سياسي داشت ، در عرصه جهاني پايه‌ريزي کردند .

نظريه صهيونيسم مسیحی، مبتني بر اين باور است که بازگشت مسيح امکان پذير نخواهد بود مگر اينکه وقايعي محتوم در جهان رخ دهد . از جمله آن حوادث که قريب به زمان ظهور اتفاق خواهد افتاد ، بازگشت يهوديان از سراسر جهان به فلسطين و تاسیس کشور اسرائيل ، تخریب مساجد الاقصي و الصخره در بيت المقدس و ساخت معبد سليمان به جاي آن و سرانجام ، جنگ آرماگدون می باشد که در پی آن ، مسیح ظهور خواهد کرد و با شکست دجال و نیروهای شر ، حکومت هزار ساله و سعادت بخش خود در جهان را آغاز خواهد نمود . درنتیجه ، ايجاد رژیم اسرائيل در سال 1948 درسرزمین فلسطین را ، تحقق يكی از پيشگويى های کتاب مقدس در رابطه با آخرالزمان و مقدمه عملى شدن پيشگوييهاى ديگر می دانند .

بررسی باورها و عقاید آخرالزمانی جریان صهیونیسم مسیحی و نسبت آنها با جنگ و صلح و انتظار برای جنگ جهانی و نابودگر آرماگدون با توجه به قدرت و نفوذ روزافزون این گروه در میان سیاست مداران و حاکمان غربی و بویژه آمریکایی و نیز قدرت ونفوذ رسانه ای آنان ، اهمیت بسیاری می یابد . هدف اين پژوهش ، آشکار ساختن زواياي پنهان و پشت پرده صهيونيسم مسیحی در عرصه بين‌الملل و عملکرد این جنبش و نيز يافتن حلقه های ارتباط بين آن و صهیونیسم يهودی است تا درک درستي از رخدادهاي پايان تاريخي در عرصه بين‌الملل به خوانندگان ارائه دهد . دراین پژوهش سعی شده است که این جریان از زاویه باورهای آخرالزمانی آن و تاثیر این عقاید و باورها بر شرایط امنیتی منطقه ای و جهانی و رویکرد جنگ طبانه این فرقه که کمتر مورد توجه قرارگرفته است ، مورد مطالعه قرار گیرد و به این پرسش پاسخ داده شود که جنبش صهیونیسم مسیحی بر پایه باورهای آخرالزمانی خود ، چه دیدگاهی نسبت به جنگ و صلح در منطقه خاورمیانه دارد ؟

نتیجه ای که از این بحث به دست می آید اینست که جنبش صهيونيسم مسيحي بر اساس باورهای آخرالزمانی برگرفته از تورات و انجیل ، مخالف هرگونه صلح در خاورمیانه و طرفدار جدی جنگ در این منطقه در راستای فراهم ساختن زمینه های بازگشت مجدد عیسی مسیح می باشد و همچنین ، اين جنبش با استفاده ابزاري ازآموزه هاي موعود گرايانه موجود در سنت هاي يهودي- مسيحي در صدد نيل به اهداف سياسي- اقتصادي خويش مي باشد . صهيونيسم بين‌الملل ضمن گسترش سلطه خود در خاورميانه براي تحقق سرزمين موعود خود ، به فساد هر چه بيشتر دامن مي‌زند تا به گمان خود ، شرايط پايان تاريخ را رقم بزند و با هرگونه صلحی در منطقه مخالف و خواهان تدارک جنگ بزرگ آرماگدون در جهت ظهور مجدد عیسی مسیح می باشد .

روش تحقيق در اين پژوهش نیز ، توصيفي ، تاریخی و تحليلي بوده و در مواردي از روش نقلي بهره جسته است . روش جمع آوری مطالب ، اسنادی و کتابخانه ای و مبتنی بر استفاده از کتاب ها و مقالات علمی می باشد.

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.